Tao Yin

Tao Yin (Dao yin) dosłownie oznacza "rozciągać i ściągać". Jest to tradycyjna terapia ruchowo-oddechowa zalecana osobom w każdym wieku, wykorzystująca ćwiczenia oddechowe i gimnastyczne pomagające utrzymywać zdrowie bądź odzyskać utracone siły.

Dzięki ćwiczeniom harmonizujemy energie yin i yang w naszym organizmie, osiągamy lepsze zdrowie i większą stabilność, tak emocjonalną jak i fizyczną. Starożytni Taoiści wierzyli, że każda zmiana w ciele fizycznym, wywołuje podobny skutek w umyśle oraz emocjach i na odwrót.

Ruchem, możemy zastąpić leczenie,
leczeniem nie zastąpimy ruchu

Ograniczając nasze ruchy, zapominamy jak w pełni wykorzystywać swe ciało, całkowicie ograniczamy nasz sposób poruszania się i ostatecznie zapominamy, kim naprawdę jesteśmy. Tylko dzięki codziennym ćwiczeniom, możemy stać się na powrót jak dzieci, pozbawieni napięć i sztywności. Możemy ponownie nauczyć się poruszać w sposób wolny i spontaniczny z ciałem połączonym w całość, zarówno na poziomie strukturalnym jak i energetycznym.

Mistrzowie Taoiści doszli do wniosku, iż powodem dolegliwości fizycznych i psychicznych są zaburzenia przepływu qi przez organizm lub jej niedostatek związany ze zbyt silnymi emocjami, nadmierną aktywnością umysłową, a także nie zwracaniem uwagi na czynniki zewnętrzne. Qi to praenergia, energia witalna przenikająca cały kosmos. Qi jest energią ruchu ciała, rzeczywistą podstawą aktywnego życia i główną siłą chroniącą organizm przed chorobami, wzmacniającą układ odpornościowy, poprawiającą stan zdrowia i przedłużającą życie.

Czas może przeobrazić Ciebie,
lecz Ty nie zdołasz zmienić czasu.

Zmiany, które uważamy za zwyrodnienia i uszkodzenia związane z upływem czasu, tak naprawdę pojawiają się wskutek nie używania naszego ciała i zablokowania kanałów energii qi. Jeżeli energia ta się zatrzymuje - powstają choroby, jeżeli zgaśnie - nadejdzie śmierć. Odzyskując qi i umiejętnie ją prowadząc, usuwamy toksyny, odczuwamy jasność umysłu, odprężenie i relaks. Dlatego podstawą Tao Yin jest ściąganie i rozciąganie, aż do otwarcia ich wszystkich.

Stresy i napięcia nowoczesnego trybu życia w pierwszej kolejności szkodzą stawom (artretyzm), przeważnie tym kręgosłupa. W Tao Yin pracujemy ze strukturą kostną, ścięgnami, powięzią otaczającą narządy i mięśnie oraz szpikiem kostnym. Dzięki ćwiczeniom Tao Yin poczujesz się zrównoważony, odkryjesz swój wewnętrzny świat i zyskasz większą kontrolę nad samym sobą. Zaczniesz lepiej rozumieć własne ciało i duszę.

Ćwiczenia Tao Yin to najczęściej ruchy wolne i płynne, wykonywane na stojąco, siedząco lub leżąc. Są tak proste jak codziennie wykonywane przez nas czynności - przeciąganie się czy ziewanie - przez co może je wykonywać każdy niezależnie od poziomu sprawności ruchowej.

W Chinach form Tao Yin naucza się w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych oraz akademiach medycznych. Także Zachodnia medycyna zaczyna dostrzegać, że wszelkie chroniczne, nieuleczalne choroby, nie poddające się leczeniu farmaceutycznemu, można niwelować dzięki zmianie mentalnego i emocjonalnego nastawienia pacjenta w połączeniu z Tao Yin.

Rosnąca popularność treningu Tao Yin w krajach Zachodu wynikająca ze zmęczenia życiem przepełnionym stresem, chorobami cywilizacyjnymi i zaburzeniami układu ruchowego jest wyrazem chęci odnalezienia i przywrócenia pierwotnego stosunku do natury, a tym samym czerpania przyjemności z posiadania i utrzymywania zdrowia.

Życie to święty dar. Twoim obowiązkiem jest dbać o nie i utrzymywać swoje ciało w takim stanie, byś mógł je w pełni wykorzystać

Niezależnie od mnogości styli, ilości mistrzów i nauczycieli, ćwiczenia Tao Yin mają jeden cel i jedną drogę - zdrowie i szczęście.